یزد؛ پایلوت صنایع تبدیلی

یزد؛ پایلوت صنایع تبدیلی

رقیه عارف نیا لیسانس صنایع و کارشناسی ارشد رشته مدیریت ساخت، بیش از 15 سال در پروژه های صنعتی نظیر فولاد میبد، شهرداری، جهاد نصر و … با عناوین مختلف از جمله مسئول کنترل پروژه فعال بوده است. با این وجود وی اکنون سه سال است که در بحث کارآفرینی مشغول به کار شده و در این راه علاوه بر خود برای بقیه نیز زمینه سازی اشتغال را فراهم آورده است.

وی در این باره گفت: من کارم را از صنایع تبدیلی و فرآوری گوجه شروع کردم. حتی تفاله های گوجه نیز برای استحصال روغن گوجه که خواص بسیار زیادی داشته و آنتی اکسیدان بسیار قوی می باشد، کاربرد دارد.این ماده در تولید کرم و به لحاظ جنبه دارویی آن بسیار کاربردی است، اما برای تولید انبوه به سرمایه اولیه زیادی است.

عارف نیا عنوان کرد: در بحث صنایع تبدیلی ما می توانیم بسیار خوب عمل کنیم، اما متاسفانه هم اکنون شاهدیم به این ظرفیت بی توجهی شده و خیلی از جوانان ما برای کار به خارج از کشور مهاجرت می کنند، در صورتی که در کشورهای دیگر نیز از همین ظرفیت ها و از نیروی کار و فکر ما استفاده میکنند.

وی ادامه داد: مثلا در همین شهر یزد گیاه رزماری به وفور یافت می‌شود. از طرفی روغن و عصاره این گیاه بسیار برای رشد مو مفید است و شامپوها و روغن های دارویی بسیاری از این گیاه استفاده کرده و با قیمت گزاف فروخته می‌شوند. در صورتی که می‌توانیم به راحتی خودمان چنین محصولی تولید کنیم.

وی تصریح کرد: صنایع تبدیلی بستر بسیار مفیدی برای اشتغالزایی برای جوانان است. مخصوصاً که به آب نیاز نداشته و مصرف برق آنچنانی هم ندارد. مواد اولیه این صنعت هم به وفور در دسترس ما بوده و فوق العاده نیز ارزش افزوده دارد. تنها مشکل در این حوزه نیاز به سرمایه در گردش بالا است. در همین زمینه طرحی در مورد تبدیل یزد به پایلوت صنایع تبدیلی تنظیم کرده ام که در آن می‌توان از صفر تا صد میوه ها استفاده کرد و زمنه اشتغال جوانان را فراهم آورد.

انتهای پیام/

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping