روش های استفاده از کسرخدمت

یکی از سوالاتی که برای همه کسانی که باید به خدمت سربازی بروند پیش می آید این است که «آیا می توانم کاری انجام دهم که تمام یا بخشی از خدمتم کسر شود؟» برای پاسخ به این سوال باید با تمام راه هایی که برای گرفتن «کسری خدمت» یا «جایگزین خدمت» وجود دارد آشنا باشید و با توجه به شرایط خودتان بتوانید از آنها استفاده کنید.

بعضی از این راه ها شرایط خاصی را نیاز دارند برای نمونه برای مشکل پزشکی، خانواده ایثارگران، کفالت مادر، داشتن فرزند و … می توان از خدمت معاف شد یا کسری گرفت. اخیرا موضوع خرید خدمت سربازی هم مطرح شده است که در بعضی از مقاطع اعلام می شود. اما بعضی راه ها وجود دارد که برای شرایط آنها عام است و در ادامه به آنها می پردازیم:

  1. فعالیت در بسیج:

کسانی که در بسیج عضویت فعال دارند می توانند تا سقف 6 ماه از کسری خدمت سربازی استفاده کنند. این افراد از تاریخی که کارت فعال عضویت بسیج را دریافت کرده اند می توانند به ازای هر سال فعالیت تا 45 روز کسری خدمت بگیرند. همچنین افرادی که بعد از گرفتن کارت فعال، در «دوره تکمیلی بسیج» شرکت می کنند اگر محل خدمت آنها سپاه باشد،  از دوره آموزشی دوماهه ابتدای خدمت سربازی معاف می شوند و اگر خدمت آنها در نیروی انتظامی یا ارتش باشد، دو ماه از مدت خدمت آنها کسر خواهد شد.

لازم است به این نکته توجه داشته باشید که اگر بعد از اینکه مدتی عضویت فعال بسیج را داشتید، حضور خود را در بسیج قطع کنید و پس از مدتی پرونده شما راکد شود، دیگر نمی توانید از مزایای کسری خدمت مدت فعالیت خود استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه لازم است به مسئول نیروی انسانی پایگاه یا حوزه بسیج دانشگاه یا محله خود مراجعه کنید.

 

  1. بنیاد ملی نخبگان:

این بنیاد هم تسهیلات کسر خدمت و هم جایگزین خدمت را ارائه می کند:

کسر خدمت :

دانش‌آموختگان مؤسسه‌های علمی درصورت احراز حداقل یک سری از شرایط و امتیازها به عنوان دانش‌آموختة ‌برتر می­توانند از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی بهره­مند ‌شوند. دانشجویان نیز با داشتن شرایطی می توانند از این تسهیلات استفاده کنند. شرایط، ضوابط و حداقل امتیاز های مورد نیاز برای استفاده از این طرح ایــنــجــا به تفضیل توضیح داده شده است.

 

جایگزین خدمت:

این طرح با هدف پشتیبانی از فعالیتهاي نوآورانـۀ دانـش آموختگـان برتـرِ دانشـگاهی و نیـز حمایـت از نهادهـاي فنّاورانـه، دانـش آموختگان برترِ فنّاور  این گروه از افراد طبق شرایط این شیوه نامه، می تواننـد از تسـهیلات خـدمت نظـام وظیفـۀ تخصصی بهره مند شوند. شرایط و ضوابط این طرح ایــــنـــجــــا قابل مشاهده است.

  1. دانشگاه امام حسین:

مرکز تحقیقات نخبگان دانشگاه جامع امام حسین ( ع) در اجرای طرح جایگزین خدمت سربازی طرح های تحقیقاتی خود را به دانشجویان و دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی با هدف اعطای تسهیلات ( جایگزینی یا کسر خدمت ) به افراد تحصیل کرده مشمول خدمت سربازی و به منظور بهره مندی از توان علمی پژوهشی دانشجویان و دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی با شرایط دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا و با معدل حداقل 16 واگذار می نماید. داوطلبین با تکمیل فرم اعلام همکاری از طریق سایت آمادگی خود را اعلام نمایند. دانشگاه جامع امام حسین (ع) در اولین فرصت بررسی و از طریق شماره تلفن و یا ایمیل که در فرم اعلام همکاری قید شده است افراد متقاضی را دعوت به همکاری می نماید. لینک ثبت نام و ارسال مدارک در سایت دانشگاه امام حسین اینجا قابل رویت می باشد.

 

  1. مرکز مطالعات پدافند غیر عامل کشور:

این سازمان می تواند در موضوعات مرتبط با پدافند غیر عامل برای دانش آموختگان، دانشجويان و فارغ‌التحصيلان مقاطع كارشناسي ارشد و دكتراي متقاضي همكاري در طرح‌هاي كسر خدمت سربازي و نخبگي(جايگزين خدمت سربازي)  امکاناتی را فراهم نماید. مدارك جهت تشكيل پرونده پس از ثبت نام در سایت، بصورت حضوری یا پست ارسال نمایند.لینک سایت ثبت نامی را اینجا ببینید.

 

  1. بنیاد نخبگان نیروهای مسلح:

افراد می توانند با مراجعه به سازمانهای مختلفی که در ادامه معرفی خواهند شد و انجام پروژه های مرتبط این سازمان ها  از کسری خدمت های مختلف و یا جایگزین خدمت استفاده کنند. برای اخذ پروژه تنها کافیست دانشجوی ارشد و به بالا باشید و مهم نیست که سرباز هستید و یا فارغ التحصیل و یا در زمان مرخصی تحصیلی، اما نباید در دوران غیبت باشید.فارغ التحصیلان لیسانس نمی توانند از این طرح استفاده نمایند.قوانین و مقررارت اخذ پروژه کسری و سازمانهای ارائه دهنده این پروژه ها را اینجا و اینجا ببینید.

  1. سازمان بسیج علمی و پژوهشی و فناوری سپاه:

دانشجویان و فارغ التحصیلان  مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر می‌توانند پس از تکمیل پروپوزال اولیه طرح  پیشنهادی به همراه رزومه علمی پژوهشگر، استاد راهنما یا مشاور و ارسال آن به سازمان علمی و پژوهشی سپاه هر استان و انجام پروژه های مربوطه از مزایای کسری خدمت استفاده نمایند.در این مرحله پس از بررسی صلاحیت و طرح موضوع در کمیسیون تخصصی در سازمان مرکزی کشور، در صورت تایید پروژه از سوی اعضای کارگروه تخصصی و تماس سازمان با متقاضیان، لازم است که متقاضیان با به همراه داشتن مدارک و مستندات زیر به سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری سپاه  هر استان مراجعه کرده و اقدام به ثبت نهایی طرح نمایند.مدارک لازم و شرایط اخذ این کسری در اینجا قابل مشاهده است.

  1. پژوهشگاه علوم انتظامی و مطالعات اجتماعی ناجا:

نخبگان و استعداد های برتر، دانش آموختگان دوره های کارشناسی ارشد و دانشجویان و دانش آموختگان دوره های دکتری که مشمول انجام خدمت وظیفه عمومی بوده  و ضمن دارا بودن کارنامک (رزومه) آموزشی و پژوهشی مطلوب دارای توانمندی علمی مناسب باشند، در صورت تمایل می توانند  جهت اخذ فعالیت تحقیقاتی در قبال تمام یا بخشی از خدمت سربازی اقدام نمایند . این پروژه دو گروه را شامل می شود

  • نخبگان و استعداد های برتر
  • دانش آموختگان دوره های کارشناسی ارشد و دانشجویان و دانش آموختگان دوره های دکتری

شرایط واگذاری فعالیتهای تحقیقاتی به محققان مشمول در قبال کسرخدمت در لینک پژوهشگاه علوم انتظامی در اینجا قابل رویت است.

  1. امریه:

از آنجایی که مشمولان وظیفه در نیروهای مسلح که شامل ارتش، سپاه و نیروی انتظامی است، خدمت می کنند، تحت ضوابط و شرایطی می توانند در برخی از ادارات دولتی نیز اقدام به فعالیت نمایند امریه به عنوان یک جایگزین خدمت به حساب می آید. افراد  فارغ التحصیل متقاضی می توانند با توجه به تخصصشان به یکی از ادارات دولتی شهر محل سکونتشان مراجعه کرده و در صورت دارا بودن شرایط مربوطه و نیز باز بودن ظرفیت  این ادارات ، کل خدمت سربازی را در این ادارات دولتی گذرانده و سپس کارت پایان خدمت خود را دریافت کنند.

در حال حاضر با توجه به کم بودن تعداد سرباز در کشور آمار این ادارات و ظرفیت های آنها به شدت در حال کاهش است. در ضمن افرادی که متاهل هستند و کسری خدمت  ندارند در این طرح در اولویت می باشند.

 

نکات پایانی

در انتها یک سری از سایت ها و وبلاگ ها هستند که به صورت تجربی به بیان نظرات خود در زمینه کسری ها مختلف سربازی می پردازند که تنها در جهت آشنایی بیشتر شما عزیزان خدمتتان معرفی می گردد .صحت اطلاعات این سایت ها به هیچ عنوان مورد تایید نمی باشد و تنها به منظور مشاوره اولیه می تواند کمک کننده باشد.

تذکر: با توجه به اینکه قوانین مربوط به خدمت سربازی در حال تغییر است، لازم است اطلاعات دقیق و به روز شده را از سازمان های مربوطه دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *